Jedyna taka okazja na słodycze w Bytomiu

O tradycji, która mówi, że w Tłusty Czwartek absolutnie koniecznym jest zjedzenie przynajmniej jednego pączka, aby zapobiec nieszczęściu całego przyszłego roku, wie każdy, każdy również bardzo chętniej się do niej stosuje. Tłusty Czwartek otwiera ostatni tydzień karnawału, kiedy można do woli bawić się i objadać pysznościami przed mającym nastąpić lada moment czterdziestodniowym postem. W wielu miastach tradycja organizowania z tej okazji zawód jest bardzo żywa, w Bytomiu dopiero raczkuje. Gradientowanie stali perskiej płock

Początki słodkiej tradycji

Jeśli chodzi o jedzenie pączków na czas – Bytom zawody organizuje od bardzo niedawna. Wszystko zaczęło się w 2015 roku, kiedy dwie organizacje, działające na terenie miasta – „Młodzi Aktywni” oraz „Dla Miasta” postanowili uczcić ten dzień wyjątkowo, organizując na nowosądeckim rynku konkurs w jedzeniu pączków na czas. Wtedy do zjedzenia były trzy smaczne pączki, słodkie i lukrowane, które należało jak najszybciej pochłonąć. Najlepszy uczestnik zrobił to w zaledwie jedną minutę i dwadzieścia sekund. Ta akcja pokazała jednak, że konkursem interesują się nie tylko panowie w sile wieku, ale również na co dzień dbające o linie kobiety czy dzieci oraz emeryci. To stanowiło podstawę do wymyślenia kolejnego konkursu.

Nowa inicjatywa

W kolejnym roku postanowiono już konkretniej zabrać się za temat Święta Pączka i zaczęto organizować pełnowymiarowy konkurs, w którym zadaniem było zjedzenie również jak najszybciej – tym razem pięciu pączków. W zeszłym roku rekordzistą był uczeń Zespołu Szkół Budowlanych, który dokonał tego w minutę i dwadzieścia dziewięć sekund, bijąc wszystkie dotychczasowe rekordy. Jak można było przekonać się na własnej skórze oraz naocznie – takie okazje bardzo zbliżają ludzi oraz cale rodziny, pozwalają się integrować i chociaż na chwilę zapominać o swoich codziennych zmartwieniach. W tym roku w Bytomiu odbędzie się już IV edycja Tłustego Czwartku na Wesoło.